EN

قوانین تجارت،مالیاتی، بیمه

صفحه اصلی

تهيه ليست ماليات

نویسنده: تهمینه فیروزی نژاد
با توجه به اقدامات سازمان امور مالياتي جهت مكانيزه سازي روند ارسال ليست ماليات و  اطلاعات و جلوگيري روند بروكراتيك و سهولت در كنترل و نگهداري اطلاعات ارسالي توسط اشخاص و شركتها ،در حال حاضر تقريبا ارسال اطلاعات به تمامي سازمانهاي امور مالياتي مكانيزه گرديده است.ليست ماليات نیز از این قائده مستثنا نیست....

ارسال لیست بیمه از طریق اینترنت

نویسنده: تهمينه فيروزی نژاد شيرازی
در این آموزش گام به گام با مراحل تنظیم لیست بیمه تامین اجتماعی - ارسال اینترنتی و همچنین دریافت فیش حق بیمه با شما همراه خواهیم بود....

دلیل تغییر زمان ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل

نویسنده: سپیدار سیستم

تا قبل از تصویب اصلاحیه قانون مالیات‌‌‌های مستقیم بر اساس قانون پیشین، کلیه مودیان مالیاتی اعم مالکین واحدهای اجاری، اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی حداکثر تا پایان تیرماه هرسال مهلت داشتند اظهار نامه مربوط به درآمدهای عملکرد سال قبل خود به ادارات امور مالیاتی مربوطه ارائه نمایند.

این محدودیت زمانی در تیرماه هرسال باعث بروز ازدحام غیر عادی ناشی از تراکم مراجعات صورت پذیرفته توسط مودیانی که قصد ارائه اظهارنامه مالیاتی در مدت محدود را داشتند می‌شد. این موضوع به نوبه خود مشکلاتی از قبیل افزایش اشتباه در ثبت اطلاعات مؤدی، اتلاف وقت مودیان و عدم کارایی کارکنان مالیاتی، ترافیک در سیستم اینترنتی ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی و غیره در پی داشت و صد البته در چنان شرایطی امکان رعایت حقوق شهروندی برای مودیان دشوار و گاهی غیرممکن می‌شد....

چک و قوانین مربوط به آن

نویسنده: سپیدار سیستم

مطلب پیش رو راجع به چک و قوانین مربوط به آن و البته نحوه نگارش چک می باشد. پس با ما همراه باشید:

مطابق ماده ۳۱۰ قانون تجارت:‌ چک نوشته‌ای است که به موجب آن صادرکننده وجوهی را که در نزد محال علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می‌کند.

انواع چک عبارتنداز:‌

  1. چک عادی؛ چکی است که اشخاص نزد بانک‌ها به حساب جاری خود صادر می‌کنند و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد.
  2. چک تایید شده؛ چکی است که اشخاص نزد بانک‌ها به حساب جاری خود صادر و توسط بانک محال علیه پرداخت وجه آن تایید می‌شود.
  3. چک تضمین شده؛ چکی است که توسط بانک نزد همان بانک به درخواست مشتری صادر و پرداخت وجه آن توسط بانک تضمین می‌شود.
  4. چک مسافرتی؛ چکی است که توسط بانک صادر و وجه آن در هریک از شعب آن بانک توسط نمایندگان و کارگزاران آن پرداخت می‌شود.
...

✔️ عیدی سال ۹۵ و نحوه محاسبه عیدی در سال کبیسه

نویسنده: سپیدار سیستم
عیدی کارگران مشمول قانون کار براساس فرمول مندرج در قانون مذکور مشخص میشود. براساس این فرمول عیدی کارگران دوبرابر آخرین حقوق آنهاست، مشروط بر اینکه از سه برابر حداقل حقوق سال مربوطه بیشتر نباشد....

آشنایی با انواع مرخصی کارکنان

نویسنده: مسعود تباک

گرفتن مرخصی یکی از دغدغه‌های اساسی کارکنان و کارگران از کارفرمایان خود به شمار برود و گاهی پیش آمده است که افراد برای انجام کاری نیاز ضروری به گرفتن مرخصی دارند اما با مخالفت کارفرمای خود مواجه می‌شوند در حالی که برابر قانون گرفتن مرخصی حق بدیهی و طبیعی هر فرد در طول ایام کار به شمار می‌رود. قانون کار جمهوری اسلامی ایران با ذکر مواردی نحوه گرفتن مرخصی و انواع آن را تشریح کرده است.

...

آشنایی با انواع قانون مالیات های مستقیم

نویسنده: سپیدار سیستم

مالیات علاوه بر آنکه یک نوع هزینه‌ی اجتماعی یا به عبارتی بهای تمدن است که شهروندان به منظور اداره ی امور جامعه، و رشد و توسعه کشور می‌پردازند، ابزار اصلی دولت‌ها در جهت‌گیری نظام اقتصادی به شمار می‌رود. مالیات های مستقیم جزو مالیات بر ثروت-درآمد تلقی می‌شوند که شهروندان با توجه به میزان ثروت-درآمد خود آن را محاسبه و پرداخت می نمایند. هرچند در دنیا نظام مالیات بر ارزش افزوده (مالیات بر مصرف یا مالیات غیرمستقیم) در حال گسترش سریع است اما مشکلات و معایب مالیات های غیرمستقیم از جمله تنازلی بودن (پرداخت یکسان توسط فقیر و غنی ) و غیرمعین بودن باعث ایجاد مشکلاتی برای دولتها میشود که میتوان با استفاده از مالیاتهای مستقیم آنها را پوشش داد.

...

معافیت از بیمه و مالیات

نویسنده: سپیدار سیستم

به طور کلی در بحث شمولیت بیمه همواره فرمول کلی ذیل مدنظر قرار می‌گیرد : مزایای غیرنقدی مشمول بیمه نیست اما کلیه‌ی مزایای نقدی غیر از مواردی که خود سازمان تامین اجتماعی اعلام کند، مشمول بیمه است. برخلاف نظر عموم که مزایای نقدی مستمر را در این فرمول لحاظ می‌کنند و در نظر عموم عبارت مستمر حداقل چهار پرداخت (فصلی) را شامل می‌شود، از نظر کارشناسان سازمان تامین اجتماعی هر پرداختی که بیش از یکبار در سال صورت گیرد مستمر تلقی می‌شود منتها در عمل دیده شده است مواردی مثل پاداش‌های فصلی استثناء بوده و مشمول بیمه تلقی نمی‌شوند.

...

محاسبه سنوات بر اساس قانون کار

نویسنده: هابیل ایرانفر

سنوات بخشی از مزایای پرسنل استخدامی مشمول قانون کار است. مطابق ماده 24 قانون کار در صورت خاتمه قرارداد، کارفرما موظف است به کارگری که حداقل یکسال به کار اشتغال داشته است به ازای هر سال سابقه خدمت، اعم از متوالی یا متناوب، براساس آخرین حقوق وی، مبلغی معادل یک ماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت نماید. پرداخت سنوات در خاتمه قرارداد تحت هر شرایطی که باشد اعم از اخراج، خاتمه قرارداد یا ترک خدمت و غیره لازم الاجرا و قطعی است.

...

گواهی ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده

نویسنده: هابیل ایرانفر

جهت شناسایی اشخاص ثبت‌نام شده در نظام مالیات بر ارزش افزوده و اطمینان پرداخت کننده مالیات از اینکه مالیات و عوارض پرداخت شده، در قالب نظام جامع مالیات بر ارزش افزوده بوده و توسط مودیان معتبر دریافت شده و در نهایت به خزانه واریز خواهد شد، اداره کل مالیات بر ارزش افزوده هر شهر اقدام به صدور گواهینامه‌ای برای مودیان می‌کند که گویای ثبت نام ایشان است. گواهینامه فوق جهت ارائه به مشتریان مودی بوده و مودی ملزم به ارائه آن به پرداخت کننده است. هر گواهینامه مدت اعتبار مخصوص به خود دارد و از یکسال نیز تجاوز نمی‌کند، مودیان بایستی نسبت به تمدید اعتبار گواهینامه در مهلت مقرر اقدام نمایند و صرف ارسال اظهارنامه‌های فصلی و پرداخت ارزش افزوده کافی نیست.

...
ارسال مقاله

خبرنامه سپیدار

برای دریافت آخرین فایل های کاربردی و مطالب وبلاگ به خبرنامه سپیدار بپیوندید

شکیبا باشید

از شما متشکریم