EN

کاربرد نرم افزار حسابداری در محاسبه دقیق استهلاک اموال

نویسنده: بیتا طلاکوب
[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

در هنگام خرید یک دارایی همیشه این فکر در میان خریداران وجود دارد، که در آینده‌ای نه چندان دور، اگر قصد فروش آن دارایی را داشته باشند، چقدر از مبلغ پرداختی آنها کاسته می‌شود؟ این مبلغ کاهش‌یافته در بهای تمام شده، همان هزینه استهلاک است.

هدف از محاسبه استهلاک اموال، سرشکن کردن بهای تمام شده آن است و نه تعیین ارزش دارایی. به تدریج که از عمر مفید اقتصادی دارایی کم می‌شود، استهلاک آن به طور مداوم به صورت هزینه به عملیات واحد اقتصادی تخصیص داده می‌شود.

برای مثال زمانیکه یک دارایی ثابت مانند یک کامپیوتر نو در طول یک دوره، تبدیل به کامپیوتری دست دوم ‌می‌شود، در مبادله، حجم زیادی از ارزش خود را از دست می‌دهد.

عوامل متعدی بر استهلاک یک دارایی ثابت تاثیرگذار است؛ که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به گذشت زمان، فرسودگی، پوسیدگی، زنگ‌زدگی، عدم کفایت، پیشرفت تکنولوژی و غیره اشاره کرد.

مفاهیم کاربردی در برآورد استهلاک

آگاهی از مفاهیم کاربردی زیر می‌تواند در محاسبه استهلاک، مفید واقع شود:

عمر مفید دارایی:

عمر مفید عبارت است از مدت‌ زمانیكه‌ انتظار می‌رود دارايی، در یک واحد تجاری مورد استفاده قرار بگیرد.

ارزش اسقاط:

ارزش اسقاط عبارتست از مبلغی که پیش‌بینی می‌شود از فروش اموال یا در تعویض آن، به هنگام انصراف از کار بدست آید.

ارزش دفتری:

ارزشی که یک دارایی در ترازنامه بر اساس آن ارزش ثبت می‌شود. برای محاسبه ارزش دفتـری دارایی‌ها، باید استهلاک انباشته شده را از هزینه دارایی کسر کرد.

بهای (تمام شده) واقعی:

مبلغ‌ وجه‌ نقد يا معادل‌ نقد پرداختی كه‌ جهت‌ تحصيل‌ يك‌ دارايی در زمان‌ تحصيل‌ يا ساخت آن واگذار شده‌ است، بهای تمام شده آن دارایی نامیده می‌شود‌. برای مثال زمانیکه شما یک کالا را خریداری می‌نمایید، هزینه‌ی حمل (تامین مالی) هم در محاسبه بهای تمام شده آن لحاظ می‌گردد.

 

حسابداری استهلاک دارایی ثابت

در بازار پر رقابت امروز، هر هزینه‌ای که به شما در محاسبه بهای تمام شده فعالیت‌تان کمک کند با اهمیت است : بنابراین با استفاده از یک نرم افزار حسابداری که امکان محاسبه دقیق و به‌موقع استهلاک دارایی ثابت شما را دارد، می توانید از اتلاف منابع شرکت و یا سازمان خود جلوگیری کنید.

روش‌های محاسبه استهلاک دارایی ثابت

گاهی اوقات نياز است كه نرخ و يا روش استهلاك دارايی تغيير يابد، تغییر نرخ و روش آن تابعی از قوانين و مقررات و برآوردهای اقتصادی و اجتماعی نهادهای قانونگذار و تدوين كنندگان استانداردهاست. هم اكنون نرخ و روش محاسبه استهلاك بر مبنای ماده ۱۴۹ قانون ماليات‌های مستقيم انتخاب و اعمال می‌شود.

محاسبه و تعیین مبلغ هزینه استهلاک برای ثبت در هر دوره مالی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. برای این منظور روش‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که با وجود این که بهای تمام شده و عمر مفید دارایی در همه آنها ثابت و یکسان است، ولی هزینه استهلاک دوره مالی در هر روش، متفاوت از روش دیگر بدست می‌آید.

از جمله مهم‌ترین روش‌های استهلاک مورد پذیرش نهادهای قانونگذار به شرح زیر طبقه‌بندی می‌شود:

  • مستقیم
  • نزولی

روش محاسبه استهلاک مستقیم:

در این روش که ساده‌ترین روش برای محاسبه استهلاک است؛ ارزش اسقاط را از بهای تمام شده کم کرده و حاصل را بر تعداد دوره یا سال تقسیم می‌کنند. در حقیقت این روش ارتباط نزديكی با زمان دارد.

روش خط مستقیم روشی بسیار ساده است. در مواقعی که میزان استفاده از دارایی و کارکرد آن در هر دوره برابر با دوره دیگر می‌باشد و همچنین مواقعی که هزینه‌های تعمیر و نگهداری هر دوره، مساوی دوره‌های مالی دیگر برآورد شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش محاسبه استهلاک نزولی:

در اين روش نرخی ثابت را در طول عمر مفید در ارزش دفتری آن (بهای تمام شده منهای استهلاک انباشته) ضرب می‌کنند تا هزينه استهلاک دوره بدست آيد.

کاربرد نرم افزار حسابداری در محاسبه دقیق استهلاک اموال

آیا سیستمی کارآمد برای محاسبه استهلاک وجود دارد؟

در پاسخ به سوال بالا باید بگوییم بله، وجود دارد!

دنیای حسابداران هم امروزه از تکنولوژی و روش‌های خودکار و موثر، مجزا نیست. جای خالی آنچه بیش از پیش در اکثر شرکت‌ها و نهادها احساس می‌شود و شرکت‌ها نمی‌توانند از داشتن آن شانه خالی کنند، یک نرم‌افزار حسابداری جامع و یکپارچه جهت انجام محاسبات دقیق و قابل اعتماد در فرآیند های مالی است.

در حال حاضر برخی کاربران برای نگهداری گردش دارایی و محاسبه استهلاک آن از فایل اکسل استفاده می‌کنند، اما اکثر این کاربران از کمبود امکانات اکسل در ثبت تمامی گردش‌های دارایی ثابت گله دارند و معتقدند محاسبه استهلاک در فایل اکسل قابل پیاده‌سازی نیست و محاسبات همواره با خطا همراه است. محاسبه استهلاک با استفاده از سیستم دارایی ثابت دقیق و جامع این نقایص را جبران می‌کند.

در سیستم دارایی ثابت با مشخص کردن نحوه پلاک گذاری دارایی­ها و تعریف الگوی مدنظر کاربر در نرم ­افزار حسابداری، محاسبه استهلاک با توجه به روش تعیین شده (مستقیم، نزولی) برای هر پلاک دارایی به صورت خودکار در سیستم دارایی ثابت به تفکیک هر ماه انجام می‌شود.

با توجه به اینکه بر اساس جدول قوانین استهلاک ماده ۱۴۹ قانون مالیات‌های مستقیم، تعیین روش محاسبه استهلاک به صورت پیش‌فرض در سیستم دارایی ثابت در نظر گرفته شده است.

بنابراین برنامه ریزی برای خرید یا جایگزینی دارایی‌های اسقاط یا مستهلک شده، بر اساس وضعیت دارایی در هر لحظه به سادگی و با دقت بالا در سیستم دارایی ثابت انجام شده و شما می‌توانید سادگی محاسبات پیچیده استهلاک دارایی ثابت را بدون هیچ خطایی در یک نرم افزار حسابداری که شامل سیستم دارایی ثابت است، ملاحظه فرمایید.

 

این مطالب را نیز بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرنامه سپیدار

برای دریافت آخرین فایل های کاربردی و مطالب وبلاگ به خبرنامه سپیدار بپیوندید

شکیبا باشید

از شما متشکریم